אני רוצה להיות עצמאי/ת!

אני רוצה להיות עצמאי/ת!
מאמרים
אני רוצה להיות עצמאי/ת!

משבר הקורונה וסיום קבלת דמי אבטלה יצרו תקופת אי ודאות מטלטלת. רבים "מחשבים מסלול מחדש" לגבי עתידם המקצועי.

פתיחת עסק עצמאי היא אופציה המתאימה לחלק מהם. השבוע פנו אלי אנשים שאינם זכאים יותר לדמי אבטלה ושוקלים להיות עצמאיים.

מדוע להיות עצמאי? 

  • יש המחפשים גמישות וחופש לארגון הזמן. אחרים (לעיתים קרובות הורים) זקוקים לאיזון טוב יותר בין החיים הפרטיים והמקצועיים שלהם. הם חיים בלחץ אדיר ובתחושה שהם רצים מדבר לדבר.
  • בחלק אחר מהמקרים יזמות אינה בחירה אמיתית אלא חובה, למשל עבור אלו שאיבד את מקום עבודתם, ואינם מוצאים חלופה ראויה.
  • יש אנשים שמתקשים לעבוד תחת מרותו של מנהל. כוונתי לאנשים שרוצים לנהל את חייהם, רוצים לצמוח, לקבל החלטות עבור עצמן, להיות פרו-אקטיביים ומחפשים חיים מעניינים ודינמיים יותר.
  • אצל אחרים המוטיבציה קשורה ברצון לתת משמעות לחיים. אלה בוחרים בהקמת עסק בתחום המרתק אותם. זהו המצב הנפוץ ביותר בקרב לקוחותיי. מדובר באנשים ששמים דגש על התפתחותם האישית-תעסוקתית.
  • קיימים יזמים שהמניע שלהם הוא הגדלת ההכנסות ושיפור רמת החיים, לעתים קרובות לנוכח משרות כשכירים בעלי משכורת נמוכה יחסית.

האם גם את/ה מתלבט/ת באשר להקמת עסק עצמאי?

גלי/ה את המכשולים העיקריים בדרך לעסק עצמאי ואת האפשרות לתקן אותם.

בחרתי להתמקד בשלושה מכשולים שאני נתקלת בהם לעתים קרובות במסגרת עבודתי עם יזמים ובעלי עסקים קטנים בתחילת דרכם. 

⬅️ מכשול ראשון – חוסר הוודאות, החששות

ספקות ופחדים הם חלק בלתי נפרד מהתהליך, והם יכולים לעכב מאוד את היזם. אין ספק שיש צורך בעבודה מנטלית על מנת לשמור על רמת אנרגיה גבוהה ועל מוטיבציה. יש לפתח מיומנויות חדשות כגון ללמוד כיצד למכור את עצמך, כיצד לשווק, כיצד לנהל את עצמך טוב יותר וכדומה. 

כשהתחלתי את דרכי כעצמאית לפני כ- 10 שנים, הייתי אבודה, והיו לי התלבטויות רבות. כיום אני יודעת שהן האטו את ההתקדמות שלי. עבר זמן רב עד שהבנתי את העולם החדש של העצמאות ועד שהצלחתי להתאים אותו לעצמי.

זהו חלק מהליווי שאני עושה – אני מסייעת ללקוחותיי להסתגל במהירות האפשרית לעולם היזמות ולהבין את הכללים החדשים השולטים בו.

⬅️ מכשול שני – מכירות ושיווק

עצמאיים/ פרילנסרים רבים מתקשים לשווק את עצמם ואינם מרגישים בנוח עם שיווק ועם מכירות. אך כדי לפתח את הפעילות שלך, אין מנוס משיווק ומחיפוש לקוחות!

👈 זהו נושא משמעותי ביותר בתחילת הדרך כעצמאי – הצגת עצמנו, הצגת השירותים או המוצרים שלנו, הסבר ברור מה אנו מציעים ומהו הערך המוסף שלנו עבור הלקוחות הפוטנציאליים.

⬅️ מכשול שלישי – ארגון וניהול זמן

כבר אין לך מעסיק "על הראש".

עצמאי עומד בפני משימות מרובות בתחומים מרובים, והכל תלוי בו. מלבד ביצוע התפקיד יש להקדיש זמן לשיווק, לחיפוש לקוחות חדשים, להנהלת חשבונות, לחיפוש רעיונות חדשים ועוד.  ניהול הזמן שלך יקבע בצורה רבה את הצלחת העסק שלך.

👈 עליך ללמוד לארגן את עצמך לבד, להגדיר את סדרי העדיפויות שלך, לנהל את זמנך ואת סדר היום שלך בצורה מיטבית על מנת שתוכל לראות פירות בעמלך. 

האם יש לך מוטיבציה להיות הבוס של עצמך?

אם כן, אני מאוד ממליצה לך לא לעשות זאת לבד. קשה להפוך בין לילה לְיַזָּם או לפרילנס. ליווי מקצועי ישפר משמעותית את הסיכוי שלך להצליח.

איך המדינה עוזרת לעסקים קטנים?

יש לך אפשרות לקבל שעות ייעוץ ואימון מסובסדות על ידי משרד הכלכלה ומעוף לעסקים קטנים.

כיועצת מטעם מעוף, ניתן לעבוד ביחד במסגרת זו.

יום מעולה,

מילן ריבסקי – מאמנת ויועצת עסקית 

prev
next

Leave a Comment